HTML’e Başlangıç

HTML2HTML aslında çok basit bir metin editörü dosyası ile başlıyor. Siz de öğrendikçe HTML’in sadece süslü metinlerden ibaret olduğunu göreceksiniz.Notepad bütün Windows işletim sisteminde bulunan metin düzenleyici bir programdır. Mac OSX işletim sistemlerinde ise TextEdit aynı amaçla kullanılabilir. Ancak herhangi bir metin editörü programı ile HTML kodları yazabilirsiniz.Bir deneme yapalım.Metin editörünü açıp aşağıdaki gibi bir yazı yazın.

Bu benim ilk web sayfam.

Sonra “html” isimli bir klasör oluşturun (bu klasör istediğiniz yerde oluşturabilirsiniz) ve az önce oluşturduğunuz metin dosyasını “ilkhtmlsayfam.html” adıyla klasörün içine kaydedin. İşte ilk web sayfanızı oluşturdunuz bile.

  • Dikkat! Dosya adına “.html” uzantısını yazmayı unutmayın.  “.html” uzantısını unutursanız Windows dosyanızı “.txt” uzantısıyla metin dosyası olarak kaydedecektir.

İlk HTML sayfanızı açmak için internete ihtiyacınız yok. Bilgisayarınızda bir internet tarayıcı olması yeterli. Oluşturduğunuz HTML dosyasını çift tıklayarak açın ya da Chrome, Firefox, Safari, Opera veya Internet Explorer’ı açıp adres çubuğuna dosyanızın adresini yazın (örneğin: “c:\html\ilkhtmlsayfam.html”).

İşte ilk sayfanız webde böyle görünüyor.

Notepad gibi basit editörler yerine dilerseniz Adobe Dreamweaver gibi daha karmaşık ve ayrıntılı programlar kullanabilirsiniz. Ancak başlangıçta bu programlar kafa karıştıcı olabilir. Ayrıca öğrenmeye başlarken bu programlarla elle kodladığınız kadar iyi HTML öğrenemezsiniz. Ancak ilerledikçe bu programlara geçmenizi tavsiye ediyoruz.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked